Dlaczego festiwal?

Celem projektuFestiwal Filmów Tajemniczego Trójkąta realizowanego w Gimnazjum Miejskim im. Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju było wyzwolenie artystycznej kreatywności uczniów w zakresie edukacji filmowej. Stanowi ona jeden ważnych elementów kształcenie w gimnazjum. Uczniowie zapoznają się tu z zagadnieniami historii filmu i specyficznego języka tej sztuki. Dopiero jednak doświadczenie praktyczne, realizacja własnego projektu filmowego pozwala poszerzyć wiedzę uczniów w tym zakresie.
Jednym z ważnych celów festiwalu było także kształtowanie postawy lokalnego patriotyzmu i świadomości piękna rodzinnej ziemi. Codzienne obcowanie z nim często prowadzi do przytępienia wrażliwości i niedoceniania walorów naszego regionu. W przełamaniu tego stanu pomóc może kamera, która właściwie pokierowana potrafi piękno to uchwycić i przekazać dalej.

Rozstrzygnięcie konkursu festiwalowego

Spośród prac konkursowych przychylność jury uzyskały  trzy filmy. Ich zbiorowy charakter sprawił, że nagrodzonych zostało piętnaścioro gimnazjalistów. Pierwszą nagrodę w kategorii etiuda filmowa otrzymali:
Kamil Cichocki, Oskar Jagielski, Natalia Mikołajska, Denis Owsianny, Oliwia Szołtaniak, Jakub Wielowski i Michał Wyźlic. Przedstawili oni interesujący obraz młodego pokolenia, w twórczy sposób interpretując dokumentalne osiągnięcia Krzysztofa Kieślowskiego.
W kategorii film dokumentalny pierwsza nagroda przypadła Jakubowi Wielowskiemu, który okazał się największym talentem filmowym z biorących udział w konkursie festiwalowym. Na wyróżnienie zasługują szczególnie jego umiejętności w zakresie montażu.
Druga nagroda trafiła w ręce:
Jakuba Andrzejewskiego, Julii Bronk, Weroniki Buchowskiej, Wiktora Cieślika, Pauliny Cymbłko, Roksany Gąsior, Mateusza Kilanowskiego i Konrada Wosaka. Szczególnie cenne w ich filmie była szczerość wypowiedzi i umiejętność autoanalizy.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w drodze do Cannes i Hollywood.

Kadry z nagrodzonych filmów

Relacja fotograficzna z wręczenia nagród

log_gimlog_jzlog_ttlog_fs